Takip Et:

  • Sepette hiç ürün yok.
Top
Image Alt

Hakkımızda

  /  Hakkımızda

Hakkımızda

Robert Kolej Mezunlar Derneği, Robert College ile The American College for Girls’in tarih içindeki gelişmelerinin ürünü, tüm mezunlarını tek bir kuruluşla temsil eden bir dernektir.

Hepimizin kısaca Mezunlar Derneği diye adlandırdığı bu kuruluşun ilk tohumları 1891 yılına kadar gider. İlk resmi kuruluş olarak ise, 1949 yılında RC ve ACG mezunları için kurulan bir Mezunlar Derneği dikkat çeker. Fakat o tarihlerde tek bir amaç etrafında toplanılamadığı için olsa gerek, çalışmalar ayrılır. 1957 yılında The American College for Girls kendi mezunlar derneğini kurmaya karar verir. Bebek kampüsünde de mezunlar faaliyeti daha çok okulun mezun kayıtlarının bulunduğu bir ofis olarak gelişir.

Her iki kampüste yürütülen çalışmalar bir merkez ihtiyacının doğduğuna işaret eder. Arnavutköy’de bu doğrultuda çalışmalar başlatılır. 1971 yılında RC’nin Arnavutköy kampüsüne taşınması ve ACG ile birleşmesi sonucu oluşan yeni RC, derneğe de değişiklikler getirir. Aynı yıl, Bebek kampüsü mezunlarını da çatısı altına almak üzere dernek İstanbul Amerikan Kolejleri Mezunları Derneği adını alır.

1979 yılında dernek tarafından başlatılan bir kampanya sonucu Arnavutköy kampüsüne bitişik bir arsanın bugün Robert College’in destek kuruluşu olarak bilinen Hisar Eğitim Vakfı’nca satın alınması ve mezunlara bir ‘Alumni Center’ olacak Bizim Tepe tesislerinin inşa edilmesi temin edilir. Tesis, tüm mezunlar topluluğunun kıvancı olarak Haziran 1983’te hizmete açılır.

Dernek, 1997 yılında Robert Kolej Mezunlar Derneği (RKMD) adını alır. RKMD bugün Robert College’ı madden ve manen destekleyici faaliyetler sürdürmektedir. Okula maddi yardım ve öğrencilere burs desteğini gerçekleştirebilmek amacı ile derneğin bazı faaliyetleri ‘gelir getirici’, diğer faaliyetleri ise yalnızca ‘mezunları bir araya getirmeyi’ amaçlayan çalışmalardır.

User registration

You don't have permission to register

Reset password